Zaćma

Katarakta – to degeneracyjna lub wrodzona choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Polega na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na przezroczystej soczewce oka, co w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienia na soczewce oka, tym większe pogorszenie widzenia u chorego.

Choroba zwykle występuje u osób po 60 roku życia. Większość pacjentów po 70 roku życia ma zaćmę, jednak nie zawsze wymaga ona leczenia operacyjnego.

 

Objawy

Objawy zaćmy zwykle rozwijają się przez wiele lat. Stopniowo coraz większa część soczewki oka mętnieje. W łagodnych przypadkach zaćmy chory może nie zauważać żadnych symptomów. Pierwszym objawem schorzenia jest zazwyczaj nieostre widzenie. Niektórzy zaczynają wtedy częściej przecierać okulary, sądząc, że przyczyną tego stanu są brudne szkła.

Leczenie

Jedynym sposobem leczenia zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną. Najnowocześniejszą metodą operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja z zastosowaniem ultradźwięków. Nie ma konieczności czekania, aż zaćma „dojrzeje”. Decyzję o operacji należy podjąć, kiedy zmętnienie soczewki prowadzi do utrudnienia dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w pracy i codziennych czynnościach.

W naszym ośrodku chirurgią zaćmy zajmują się wyłącznie Dr n. med. Włodzimierz Miniewicz oraz Dr n. med. Joanna Miniewicz. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut a pacjent tego samego dnia wraca do domu.